پته

جایگاه مفشو در پته

موارد استفاده مفشو

مفشو یا مفرشو نام کیسه ای سنتی و با نقش و نگارهای زیبا (از جنس پته یا پارچه) در استان کرمان است که برای، نگهداری لوازم خیاطی، نگهداری داروهای گیاهی، نگهداری قند حبه شده ، استفاده می شده است.

از قدیم الایام جایگاه مفرشو تا امروزه در خانه های روستایی و شهری استان ماندگار بوده است.

امروز انواع جدیدتر مفرشو از جنس پته در طرح های مختلف و اندازه های کوچکتر به عنوان قندان ،آجیل خوری،شکلات خوری یا جامدادی استفاده می شود از خصوصیات اصلی مفرشو این است که درب آن به راحتی و به وسیله کشیدن یک بند که قبلا در هنگام دوخت در آن تعبیه شده است جمع شده و بسته می شود.

همچنین به این دلیل که داخل مفرشوها معمولا قند حبه شده و داروهای گیاهی قرار داده می شد.به صورت دو لایه (پارچه بیرونی و لایه آستر ) دوخته می شد.

برای دوختن آن پارچه را به صورت دایره می برند و بعد قطعه پارچه دیگری که عرض آن حدود ۲۰ سانتی متر است انتخاب نموده که طول آن به اندازه محیط آن پارچه گرد است سپس آنها را به هم می دوزند.

آستر می کشند و بالای آن را سجاف میگذارند و قیطون (بند) می کشند و سپس مورد استفاده قرار می گیرد.

در مفرشو برای جلوگیری از ورود آلودگی و گرد و خاک ،داروهای محلی و گیاهی را در کیسه های کوچکی که به همین منظور آماده کرده بودند قرار می دادند.

این کیسه های کوچک که داروهای گیاهی درون آنها قرار میگرفت از تکه پارچه های اضافی و رنگارنگ دوخته می شد ودر مفرشو قرار می گرفت.

در استان کرمان در قدیم الایام مفرشو از اجزاء جهزیه دختران کرمانی محسوب می شد.

 

انواع مختلف مفشو

امروزه با وجود انواع تنوع لوازم خانگی و تغییر نسل ها،مفرشوها کمتر به چشم می آیند.

مفشو در چند نمونه وجود دارد:

[highlight-red bcolor=”blue” align=”right” ]1- مفشوی کوچک که همانطور بالا گفته شد به عنوان قندون یا جاجواهری استفاده می شود ۲- مفشوی بزرگ برای نگهداری داروهای گیاهی استفاده می شده و کار برد آن در جهیزیه عروس بسیار زیاد بوده است.[/highlight-red]

همین طور مفشو طرح های زیادی دارد. امروزه مفشوی سفید خواهان بیشتری دارد اما در گذشته مفشو قرمز طرفداران بیشتری داشت.

اگر مفشوی پته به صورت نگین دوزی یا سه رنگ دوزی دوخته شود و در دوخت آن فقط از هشت رنگ اصلی استفاده شود. یعنی رنگهای فانتزی را در آن به کار نبریم.

مفشو جلوه و ارزش بیشتری دارد . در شستن مفشو از آب سرد استفاده شود و باید دقت کرد که رنگهای آن قاطی نشوند. و حتما بعد از شستشو مفشو را اتو یا نورد کنید.مفشو یکی از کاربردی ترین طرح های پته است.

 

خلاصه

[hwgold-dash bcolor=”#fd7″ align=”right” ]مفشو کیسه زیبایی است که برای نگهداری قند،دارو،جواهر،لوازم خیاطی،شکلات،آجیل ،مداد،دشتی و کندرک در سایزهای بزرگ و کوچک به کار می رود. و در زمان قدیم به عنوان جهاز به همراه عروس می کردند.و داخل مفشوها را عموما آستر کشی می کنند و برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و آلودگی سر مفشو را قیطون می کشند [/hwgold-dash]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا